Alpine PSU-300TND
The Alpine PSU-300TND is a 12V DC power supply unit engineered to deliver stable and clean power to Alpine car audio components. It is ideal for amplifiers, processors, and other 12V Alpine accessories, ensuring optimal performance and protecting against voltage fluctuations. Compact and durable, the PSU-300TND is suitable for professional installations, testing setups, and home use, providing reliable power for consistent audio performance.
Specifications
| Feature | Details / Notes |
|---|---|
| System Type | Plug-and-play powered system upgrade |
| Vehicle Fitment | 2014–2020 Toyota Tundra |
| Total System Power | 45W × 4 + 120W RMS = 300W total |
| Subwoofer | 8″ powered subwoofer |
| Amplifier | 4-channel amplifier included |
| Remote Bass Control | Remote bass knob included |
| Mounting / Install | Vehicle-specific brackets + vehicle-specific wiring harnesses included |
About The Product
EASY AND IMPACTFUL SOUND ENHANCEMENT
HIDDEN, BOLT-IN INSTALLATION
The subwoofer is just 3” deep, so it and the amplifier are hidden and installed under the front passenger’s seat. Aside from maintaining storage space, placing the subwoofer close to the front of the vehicle allows for a proper sound stage in front of you for the best bass and imaging experience. Tundra-specific brackets and wiring harnesses are included.