DS18 ION700.2D
The DS18 ION700.2D is a high-performance 2-channel Class D car audio amplifier designed to deliver clean, powerful sound for subwoofers or full-range speakers. Engineered with premium components, it provides stable performance across 2 Ω to 4 Ω loads, low distortion, and efficient thermal management for reliable operation. Featuring advanced protection circuitry and a compact, durable design, the ION700.2D is ideal for custom car audio setups that require high-efficiency output, precise audio, and controlled bass.
Power Specifications
Specification Value
SKU ION700.2D
Total Watts (Peak) 2100W
RMS Power @ 4 Ohm 2 × 240W
RMS Power @ 2 Ohm 2 × 350W
RMS Power @ 1 Ohm N/A
RMS Power @ 4 Ohm Bridge 700W
Amplifier Class Digital
Amplifier Type Full-Range Stereo
Number of Channels 2
Minimum Impedance 2 Ohm (St) / 4 Ohm (Bridge)
Power Input Terminal Size 4 AWG
Fuse Size 60A (external)
Audio Specifications
Specification Value
Frequency Response 10Hz–20kHz
Signal to Noise Ratio >95dB
Efficiency @ 4 Ohm 88%
Damping Factor 210
Input Impedance 27KΩ
Channel Separation 59dB
Total Harmonic Distortion (THD) 0.01%
Low Level Input Range 0.2–6V
High Level Input Yes
Selectable X-Over LPF / HPF / FULL
X-Over Filter Range 40Hz–2kHz
Bass Boost Range 0–12dB
Bass Boost Frequency 45Hz
Features & Protection
LED Indicator Power / Protect / Clipping
Remote Level Control Yes
Cooling Fan No
Thermal Protection Yes
Over-Load Protection Yes
DC Output Protection Yes
Short Circuit Output Protection Yes
Voltage Input Protection Yes
Clipping Protection Yes
Body Color / Finish Aluminum Black / Silver
Hi-Level Speaker Connector Yes
Tiffany RCA Terminal Yes
LED Clip Indicator Yes
High Efficiency Micro Digital Design Yes
Measurements
Measurement Value
Overall Length 6.14″ / 156mm
Overall Width 4.72″ / 120mm
Overall Height 2″ / 52mm
Heatsink Length 4.84″ / 123mm
Gross Single Unit Weight 0.75 kg
Product Overview
The full variable crossover switch lets you customize your audio settings to your preferences for enhanced audio clarity across all frequencies. You also have the ability to adjust the amplifier’s 45Hz Bass Boost level up to 12dB. Fine tune these levels with the convenient remote level knob control!
The ION700.2D has power ratings of 700W at 4-ohm bridged, 2 x 350W at 2 ohms, and 2 x 240W at 4 ohms; perfect power ratings to turbocharge every component in your system!
Experience the power and precision of DS18’s ION700.2D!
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “DS18 ION700.2D”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Questions and Answers
Q1: What is the ION700.2D?
Q2: How many channels does it have?
Q3: What power output does it produce?
A3: It delivers up to 350 W RMS per channel at 2 Ω and 200 W RMS per channel at 4 Ω for stable, low-distortion performance.