DS18 PRO-X10MBASS
Specifications
Category Specification
SKU PRO-X10MBASS
Nominal Diameter 10″ / 254 mm
Nominal Impedance 8 Ω
RMS Power Handling 400 W
Maximum Power Handling 800 W
Sensitivity (1W/1m) 95 dB
Frequency Response 80Hz–6.3 kHz
Recommended High-Pass Crossover 80 Hz
Motor / Voice Coil Specifications
Feature Specification
Voice Coil Diameter 2.5″ / 65.5 mm
Voice Coil Former Material Kapton
Winding Material CCA + SV
Basket Material Steel
Magnet Weight 60 oz
Thiele & Small Parameters
Parameter Value
Equivalent Volume (Vas) 24.79 L / 0.875 ft³
Excursion (Xmax) 10.5 mm
Free Air Resonance (Fs) 70 Hz
Mechanical Factor (Qms) 9.819
Electrical Factor (Qes) 0.54
Total Factor (Qts) 0.512
DC Resistance (Re) 5.3 Ω
Measurements
Dimension / Feature Value
Overall Diameter 10.27″ / 261 mm
Front Mount Baffle Cutout 9.09″ / 231 mm
Mounting Depth 4.25″ / 108 mm
Overall Depth 4.55″ / 115.7 mm
Product Weight 11 lbs
Product Dimensions (W x L x H) 10.875 x 10.875 x 5 in
Master Carton Weight 46.5 lbs
Master Carton Dimensions 22.5 x 11.75 x 11 in
Quantity per Master Carton 4
Sold In Single
Product Overview
10” Mid-Bass Loudspeaker 800W MAX 8-Ohm
The PRO-X10MBASS stands tall with a 10″ diameter, ensuring a full-bodied sound that fills every corner of your space with remarkable clarity. With a nominal impedance of 8 Ohms, this loudspeaker is built to handle power and deliver stunning performance without compromise.
Crafted with precision, the PRO-X10MBASS features a 2.5″ / 65.5mm voice coil diameter, constructed with durable KAPTON material for optimal performance and longevity. The steel basket and frame materials enhance its overall durability, ensuring that it can withstand the demands of intense audio sessions. Empowered by a robust 60 oz ferrite magnet, paired with the high powered voice coil the PRO-X10MBASS achieves its maximum potential, and produces a strong punch of mid-bass that will resonate through your entire system.
The frequency response of 80Hz – 6.3KHz covers a wide range, allowing the PRO-X10MBASS to reproduce both thunderous lows and crystal-clear highs with equal finesse. For seamless integration into your audio setup, a recommended Hi Pass Crossover of 80Hz ensures that the speaker operates at its optimal frequency range, complementing the rest of your system flawlessly.