Home 3ShopPro AudioHornsDS18 PRO-HP102/CBL
Description
DS18 PRO-HP102/CBL
Specifications
General Specifications
Specification Details
SKU PRO-HP102
Nominal Diameter 6.5″ / 165 mm
Throat Diameter 2″ / 50.8 mm
Installation Type Bolt-On
Sound Coverage 35° Rounded
Body Material Plastic ABS
Color Options Black, Chrome Red, Chrome Blue, Chrome Gold, Red/White
Measurements
Measurement Dimensions
Overall Diameter 6.4″ / 162.5 mm
Overall Depth 5.17″ / 131.5 mm
Mounting Depth 4.8″ / 122 mm
Mounting Hole Diameter 5.43″ / 138 mm
Bolt Pattern (Horn) 6.33″ / 161 mm × 4 – 0.21″ / 5.5 mm
Bolt Pattern (Driver) 4″ / 102 mm × 4 – 0.26″ / 6.8 mm
Shipping Information
Specification Details
Gross Single Unit Weight 1 lb
Single Unit Box Dimensions (W × L × H) 6.75 × 6.75 × 5.75 in
Quantity of Units in Master Carton 18
Gross Master Carton Weight 17 lb
Master Carton Dimensions (W × L × H) 20.75 × 13.8 × 18 in