Home 3ShopPro AudioHornsDS18 PRO-HA102/RD
Description
DS18 PRO-HA102/RD
Specifications
General Specifications
Specification Details
SKU PRO-HA102
Installation Type Bolt-On
Throat Diameter 2″ / 50.8 mm
Nominal Horn Diameter 8″
Sound Coverage 27° Rounded
Color Options Black, Red, White
Measurements
Measurement Dimensions
Overall Diameter 9.69″ / 246 mm
Overall Depth 11.25″ / 286 mm
Mounting Depth 10.84″ / 275.3 mm
Driver Bolt Pattern 4″ / 102 mm × 4 – 0.26″ / 6.8 mm
Mounting Bolt Pattern 8.58″ / 218 mm × 4 – 0.21″ / 5.5 mm
Mounting Hole Diameter 7.95″ / 202 mm
Shipping Information
Specification Details
Gross Single Unit Weight 4.5 lb
Single Unit Box Dimensions (W × L × H) 9.25 × 9.25 × 11.75 in
Quantity of Units in Master Carton 8
Gross Master Carton Weight 40 lb
Master Carton Dimensions (W × L × H) 19.5 × 19.5 × 24.25 in
Product Overview
Bolt on 2” 35° 4.84” Depth Aluminum Horn