Home 3ShopHornsDS18 PRO-DK175WG
Description
DS18 PRO-DK175WG
Specifications
Specification Details
Nominal Impedance 8 Ohms
AES Power Handling 90W
Program Power Handling 180W
Peak Power Handling 360W
Sensitivity (1W/1M) with Horn 101 dB
Frequency Response 1.5 kHz – 20 kHz
Recommended High-Pass Crossover 2 kHz
Motor Specifications
Specification Details
Voice Coil Diameter 1.75″ / 44.4 mm
Voice Coil Former Material KSV
Winding Material CCAW
Diaphragm Material Titanium
Magnet Material Ferrite
VC Cover Material ABS
Magnet Weight 21.9 oz
Motor Diameter 4.5″ / 115 mm
Horn Specifications
Nominal Diameter 3.5″ × 4.4″ / 89 × 111 mm
Throat Diameter 1″ / 25.4 mm
Sound Coverage 140° H × 15° V
Body Material Aluminum Cast
Color / Finish Satin Black
Measurement / Mounting
Overall Diameter 3.5″ × 4.4″ / 89 × 111 mm
Overall Depth 6.6″ / 167 mm
Mounting Depth 6.4″ / 162 mm
Mounting Hole Cut-out 1″ × 4″ / 25.4 × 101.6 mm
Product Overview
3.5” x 4.4” Wave Guide Horn + 1” Compression Driver Kit (Ferrite Magnet)
Ferrite-Powered Punch
This driver uses a ferrite magnet and a 1.75” titanium voice coil to deliver clean, dynamic sound in the 1.5kHz to 20kHz range. Rated at 90W AES, 180W Program, 360W Peak power handling and 101dB sensitivity, the PRO-DK175WG brings volume without distortion.
Wide Coverage
The 3.5” x 4.4” horn guide cuts through all noise with surgical precision, while offering a 140° horizontal x 15° vertical spread.