DS18 PRO-DK175WG
Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Nominal Impedance | 8 Ohms |
| AES Power Handling | 90W |
| Program Power Handling | 180W |
| Peak Power Handling | 360W |
| Sensitivity (1W/1M) with Horn | 101 dB |
| Frequency Response | 1.5 kHz – 20 kHz |
| Recommended High-Pass Crossover | 2 kHz |
Motor Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Voice Coil Diameter | 1.75″ / 44.4 mm |
| Voice Coil Former Material | KSV |
| Winding Material | CCAW |
| Diaphragm Material | Titanium |
| Magnet Material | Ferrite |
| VC Cover Material | ABS |
| Magnet Weight | 21.9 oz |
| Motor Diameter | 4.5″ / 115 mm |
Horn Specifications
| Nominal Diameter | 3.5″ × 4.4″ / 89 × 111 mm |
| Throat Diameter | 1″ / 25.4 mm |
| Sound Coverage | 140° H × 15° V |
| Body Material | Aluminum Cast |
| Color / Finish | Satin Black |
Measurement / Mounting
| Overall Diameter | 3.5″ × 4.4″ / 89 × 111 mm |
| Overall Depth | 6.6″ / 167 mm |
| Mounting Depth | 6.4″ / 162 mm |
| Mounting Hole Cut-out | 1″ × 4″ / 25.4 × 101.6 mm |
Product Overview
3.5” x 4.4” Wave Guide Horn + 1” Compression Driver Kit (Ferrite Magnet)
Ferrite-Powered Punch
This driver uses a ferrite magnet and a 1.75” titanium voice coil to deliver clean, dynamic sound in the 1.5kHz to 20kHz range. Rated at 90W AES, 180W Program, 360W Peak power handling and 101dB sensitivity, the PRO-DK175WG brings volume without distortion.
Wide Coverage
The 3.5” x 4.4” horn guide cuts through all noise with surgical precision, while offering a 140° horizontal x 15° vertical spread.