DS18 ION700.2D
Power Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| SKU | ION700.2D |
| Total Watts (Peak) | 2100W |
| RMS Power @ 4 Ohm | 2 × 240W |
| RMS Power @ 2 Ohm | 2 × 350W |
| RMS Power @ 1 Ohm | N/A |
| RMS Power @ 4 Ohm Bridge | 700W |
| Amplifier Class | Digital |
| Amplifier Type | Full-Range Stereo |
| Number of Channels | 2 |
| Minimum Impedance | 2 Ohm (St) / 4 Ohm (Bridge) |
| Power Input Terminal Size | 4 AWG |
| Fuse Size | 60A (external) |
Audio Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Frequency Response | 10Hz–20kHz |
| Signal to Noise Ratio | >95dB |
| Efficiency @ 4 Ohm | 88% |
| Damping Factor | 210 |
| Input Impedance | 27KΩ |
| Channel Separation | 59dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.01% |
| Low Level Input Range | 0.2–6V |
| High Level Input | Yes |
| Selectable X-Over | LPF / HPF / FULL |
| X-Over Filter Range | 40Hz–2kHz |
| Bass Boost Range | 0–12dB |
| Bass Boost Frequency | 45Hz |
Features & Protection
| LED Indicator | Power / Protect / Clipping |
| Remote Level Control | Yes |
| Cooling Fan | No |
| Thermal Protection | Yes |
| Over-Load Protection | Yes |
| DC Output Protection | Yes |
| Short Circuit Output Protection | Yes |
| Voltage Input Protection | Yes |
| Clipping Protection | Yes |
| Body Color / Finish | Aluminum Black / Silver |
| Hi-Level Speaker Connector | Yes |
| Tiffany RCA Terminal | Yes |
| LED Clip Indicator | Yes |
| High Efficiency Micro Digital Design | Yes |
Measurements
| Measurement | Value |
| Overall Length | 6.14″ / 156mm |
| Overall Width | 4.72″ / 120mm |
| Overall Height | 2″ / 52mm |
| Heatsink Length | 4.84″ / 123mm |
| Gross Single Unit Weight | 0.75 kg |
Product Overview
The full variable crossover switch lets you customize your audio settings to your preferences for enhanced audio clarity across all frequencies. You also have the ability to adjust the amplifier’s 45Hz Bass Boost level up to 12dB. Fine tune these levels with the convenient remote level knob control!
The ION700.2D has power ratings of 700W at 4-ohm bridged, 2 x 350W at 2 ohms, and 2 x 240W at 4 ohms; perfect power ratings to turbocharge every component in your system!